Az első vevőjelölt megérkezése előtt azt szeretnénk, hogy a lakásunk vagy a házunk az adottságokhoz és a lehetőségeinkhez mérten a lehető legjobb formáját mutassa. Mivel nyilvánvaló, hogy tulajdonosként a lehető legmagasabb árat akarjuk megkapni, nézzük is meg mit tehetünk!?
Az ötödik alapelvben az ár meghatározásakor már érintettük a felújítással kapcsolatos elemet, innen folytatjuk. Amennyiben belekezdtünk egy felújításba, ha van rá lehetőség az ingatlanban, a plusz lakóhelyiség/élhető szoba/ kialakítása mindenképpen nagy előrelépést fog jelenteni az ár tekintetében. Hogy mennyivel tudjuk többért eladni így, illetve hogy érdemes-e átalakítanunk, az sok egyéb paraméter függvénye, néhány ingatlanban több potenciál van, míg mások esetében kevesebb! Beszéljünk szakemberrel, kérdezni nem tilos!
Kintről befele haladva a vevőjelöltjeink először a házzal és a lépcsőházunkkal szembesülnek. A lépcsőházban főleg nyári időszakban olyan napokon fogadjuk a vevőinket, amikor aznap reggel már elszállították a szemetet. Első rossz benyomása lehet a vevőnek és még nem is látta a lakást! A közös képviselet/gondnok/házmester feladata a kukák tisztán tartása, erre oda lehet figyelni. A lépcsőházakban sokszor lomtalanítási hulladékot, építési törmeléket lehet látni, ezeket vitessük el az illetékes személlyel.
A lakásunkba érkezve nézzük végig a helyiségeket és hogy mi az elvárása a vevőnek:
Az előszoba: – legyen átjárható, praktikus, ne nyíljanak össze az ajtók, tudjon kabátot-cipőt elhelyezni, ne legyen túl hosszú vagy alkalmatlanul nagy és kihasználhatatlan. Ha kicsi az előszoba helyezzük át a helyet foglaló szekrényt, legyen tér!
A konyha: - a konyhának tisztának kell lennie, ezért ha megérett rá az idő, konyhát eladás előtt önállóan is kifesthetünk magunk. A letisztult állapot és a jó megvilágítás fontos, egy vevő hölgyet a konyha használhatósága fogja érdekelni. Ha zsúfolt hatást kelt változtassunk rajta, pl. hűtőt át tudunk-e helyezni? Az első benyomása fog megmaradni távozás után!
A fürdőszoba: - az ízléses burkolatok, színösszeállítás és a kellemesen eltöltött tisztálkodás mellett a fürdőszobában a tér a legfontosabb. Tipikusan mosógép foglal sok helyet el, ha van lehetőség máshová bekötni/konyha, előszoba/ az megoldás lehet. Ruhatárolót ne tartsunk bent, szüntessük meg a zsúfoltság érzését.
A szobák: - a szobáknál és a nappalinál(kisebb alapterületű lakás esetén) a bútorozhatóság és a hely kihasználhatósága kulcsfontosságú, így az általunk megszokott bútorzat elrendezésén módosíthatunk, ha emiatt keltene keskenyebb vagy zsúfolt hatást. A tulajdonosok sokszor a megszokás miatt nem veszik észre, mi lehet zavaró az ingatlanban. Jobb egy letisztult, szép hatás. Egy másik fontos szempont a napfényesség, világosság. A legnaposabb időszakban mutassuk tehát a lakást.
Egy ízlésesen bútorozott lakás vonzóbb a vevőink szemében, egy átgondolt "home staging" csodákat tehet az ingatlanunkkal, mert a legtöbben nem képesek meglátni a lehetőséget a lakásunkban. Ha kihagyjuk a felkészülésnek ezt a formáját és eltűnünk a szürke kínálatban, ugyanazt kínáljuk, mint a szomszéd, ugyanaz a látvány fogadja a betérőt, mint az összes többi helyen, alacsonyabb ajánlatokra is számíthatunk.
Bizonyos ingatlanok esetében a teljes kiürítettség előnyösebb, mint egy túlzsúfolt és régi bútorokkal felszerelt ingatlan, ahol a berendezések csak a teret veszik el és a vevőink csodálkoznak, hogy milyen kicsi ez a lakás.
Természetesen bárhogyan is lakunk egy ingatlant, tiszta és rendezett állapotában várjuk az érdeklődőinket. Nézzük meg, egy növénnyel vagy egy kiegészítővel mennyire fel lehet dobni egy nappalit vagy a hálószobát, esetleg a konyhából hiányzik még valami? Egy önmagára és környezetére igényes tulajdonos már szavak nélkül is jó benyomást kelt és másképpen fognak velünk tárgyalni a komoly érdeklődők.
Benedek Róbert