Eljutottunk egy ingatlan adásvétel folyamatának a legvégére, az eladó és a vevő is egyaránt elégedettek az eredményességgel. Persze lehetnek olyan egyéni érzelmi szempontok is, amelyek miatt néha szomorú dolog tud lenni az eladás. Egy hagyatéki ingatlan esetén, egy válás miatti értékesítés, vagy az ingatlanhoz fűződő emlékek és az elengedés miatt van, hogy nem felhőtlen az eladói oldal számára a folyamat.
Nézzük meg, mi minden van még hátra az eladói oldal számára az adásvételi szerződés aláírása után:
- amennyiben terhelt volt az ingatlan, gondoskodni szükséges a terhek kifizetéséről a szerződés szerint, és a hozzájuk kapcsolódó törlési engedélyeket beszerezni. Esetfüggő, hogy az eladó maga tehermentesít saját erőből, vagy a terhek kifizetése a vevői oldal részéről történik készpénzes vagy banki átutalásos formában. Bármilyen módozata is legyen a kifizetéseknek, nekünk (eladói oldal) kell gondoskodnunk arról, hogy a törlési engedélyek eljussanak vagy az adásvételi szerződést ellenjegyző ügyvédhez, vagy pedig magunk adjuk be a földhivatalba és erről az ügyvédet értesítjük. Fontos tudnunk, hogy bankok, önkormányzatok vagy végrehajtók esetében a törlési engedélynek megvan a "saját hivatalos útja", amíg bekerül a földhivatalba, nekünk viszont az adásvételünkben sürgőssé vált hitelfelvételt egy lassú ügyintézés határidőn túl nyújtana, aminek akár szerződésmódosítás is lehet a következménye. Szükséges lehet a tehermentesítés tényét az ügyvéd felé, illetve vevői hitelfelvétel esetén a bank számára tehermentes tulajdoni lappal igazolni.
- az önerő(k) vevő általi készpénzes vagy átutalásos megfizetése esetén szükséges ügyvéd által ellenjegyzett okiratban igazolni azt az ügyvéd, illetve banki hiteles ügylet esetén a pénzintézet felé.
- vevői hitelfelvétel esetén, mivel a hitelfolyósítás lesz az utolsó vételár-hátralék, amely az eladói bankszámlára érkezik, eladónak szükséges a folyósítást hitelt érdemlő módon igazolni az adásvételt ellenjegyző ügyvéd felé, hogy az ügyvéd a korábban már letétbe vett tulajdonjog átruházó nyilatkozatot ("végleges tulajdonjog bejegyzési engedély") beadhassa a földhivatalba, és ezáltal vevő javára a tulajdonjog az ingatlan-nyilvántartásba vétel jogcímén bejegyzésre kerüljön.
- az eladónak az ingatlan birtokát a teljes vételár megfizetésével egyidejűleg szükséges vevőre átruházni, és az ingatlant annak természetes és törvényes tartozékaival együtt, ingóságaiktól kiürített állapotban a vevő birtokába adni, azonban gondoskodnia kell, hogy az ingatlant rendeltetésszerű állapotban adja át(elektromos áram, főzési és vízvételi lehetőségek, illetve a fűtés biztosítása).
- az eladó a birtokátruházáskor átadja vevő részére a birtokátruházásig felmerült közműdíjainak megfizetését igazoló igazolásokat, és az ingatlan kulcsait, illetve a birtokátruházásról felek külön íven szövegezett jegyzőkönyvet vesznek fel, amelyben rögzítik a mérőórák állásait.
- az ingatlanba hatóságilag bejelentett személyek legkésőbb a birtokbaadás napjáig kell, hogy az ingatlanból kijelentkezzenek.
- az ingatlan birtokát szükséges a szerződéses határidőre eladónak átadni, ellenkező esetben a megszabott határidő elmúltával napi kötbér megfizetésére kötelezhető.
- a birtokátruházás és a kulcsátadás mindig kizárólag az ingatlanban történik meg, így ellenőrizhető, hogy a megállapodás szerinti ingóságok birtokon belül vannak, illetve az ingatlan szemrevételezése és a rendeltetésszerű állapot felmérése megtörténik.
- gondoskodnunk kell a birtokbaadáskor még el nem számolható közüzemi díjak rendezéséről, amennyiben a szolgáltató csak utólag küldené meg az elszámoló számlát (pl. távhő vagy házközponti fűtéses társasház közös képviselete).
- birtokbaadás után is érkezhetnek még postai küldemények az eladott lakás címére (a nevünkre), beszéljük ezt meg előre a vevőnkkel, hogyan kapjuk meg a leveleket.
Lezártunk egy teljes eladási folyamatot az eladó szempontjából nézve az eseményeket. Bízom benne, hogy tudtam hasznos információkkal, gondolatokkal szolgálni a Te ügyed megoldásához. Természetesen tudom, minden helyzet különböző a többitől, így esetenként a konkrét szituációra szabottan kell a jó megoldást megtalálni. Amennyiben tudok Neked, kedves olvasó ingatlan ügyben segíteni, keress bizalommal!
Benedek Róbert