Egy ingatlan vásárlási folyamatot a vásárolni szándékozók 99%-a az eddig meglévő tudásbázisa és tapasztalata alapján fog elindítani. Legyünk mi az átlagtól eltérő 1%, aki kellően tájékozott, átgondolt és tervszerűen halad a megvalósítás felé!
Mit nyerhetünk így:
- rengeteg időt, mert jórészt mi fogunk irányítani és nem az események irányítanak bennünket(nyilván csak a hatáskörünkbe levő tényezőket irányíthatjuk);
- anyagi előnyre teszünk szert a kevésbé felkészült piaci szereplőkhöz képest;
- mivel gyorsabban jobb döntéseket hozunk, hamarabb jutunk el a megfelelő ingatlanhoz, ezáltal megteremtjük a lehetőségét, hogy a potenciális ingatlant mi vegyük meg.
Mindezt legjobb a “hagyományos” módszerrel elkezdenünk, papírt és tollat ragadva, először a fantáziánkat szabadon engedve kezdjük el leírni, hogy MIÉRT, MIT és HOGYAN szeretnénk megvalósítani a lakásvásárlásunk tekintetében. Érdemes erre külön 1-2 órát szánni, leírva minden gondolatot ami felmerül. Minél pontosabban tudjuk megfogalmazni a kérdéseinket, annál közelebb kerülünk a válaszokhoz. Ezt a módszert ha kicsit gyakoroljuk és megtetszik, be tudjuk vetni az élet egyéb területein is.
A “MIÉRT?” kérdés “vezetés” típusú kérdés, az erre adott válaszunk mindig a motivációnkkal van összefüggésben és megmutatja, hogy amire készülünk azt valóban akarjuk-e.
A “MIT?” kérdésre adott válaszunk a célunk fizikai megtestesülése, a gondolataink, elképzelésünk és a későbbi piaci visszacsatolásokból levont konzekvenciáink. Meghatározza az irányt, átgondolást jelent és újratervezést igényelhet. Egy teljesen új stratégiát is megkívánhat akár a folyamatunk kellős közepén. A negyedik alapelvben ennek a fizikai megvalósulását célozzuk meg és határoljuk körül. Erre a kérdésre adható válaszunk egyéb összefüggéseiről még bőven lesz szó az elkövetkező pontokban, alapelvenként különböző szempontokat veszünk előtérbe és vizsgálunk meg jobban.
A “HOGYAN?” kérdéskör maga a kivitelezési folyamat, itt fogunk a legtöbb időt eltölteni fizikailag a vásárlási folyamat során. Maga a megvalósítás tudást és tapasztalatot igényel, mellyel ha csak részben rendelkezünk, vegyük igénybe mások tudását és tapasztalatát.
Érdemes meghatároznunk, hogy „MIKOR?”- ra akarjuk a vételt legkésőbb lezárni és beköltözni az ingatlanba. Sok esetben az élethelyzetünkből adódik is a válasz.
Feltehetjük a kérdést, hogy “KI?” segít majd bennünket a megvalósításban, vagy “KIVEL?” kell együttműködni akinek a fizikai idejét igénybe tudjuk venni(saját időt spórolva), vagy a tudását szeretnénk használni(szintén rengeteg időt megtakarítva és fejfájástól megkímélve magunkat).
A fentieken túlmenően tervet készíthetünk az időbeosztásról, hogy mikor mennyi időt szánunk a feladatra.
Anyagi tervet is célszerű készíteni, amely alapján a finanszírozást tudjuk kivitelezni.
Egy ingatlan vásárlás nagy horderejű feladat, akár évtizedekre meghatározó döntés. Az első lépésektől kellő alapossággal álljunk neki, így majd magunknak lehetünk hálásak amint az eredményekben is megmutatkozik.
Benedek Róbert.