Mire figyeljünk, ha ingatlant szeretnénk eladni vagy venni !?

Ingatlan Ügyvivő

Ingatlan Ügyvivő

Első alapelv: Álljunk meg egy pillanatra mielőtt elkezdenénk

2020. május 28. - Benedek Róbert

Ahhoz hogy egy projektet sikeresen vigyünk véghez, érdemes az elején tisztában lenni több alapvető objektív tényezővel. Biztosan neked is volt már olyan helyzet az életed során kedves olvasó, amikor egy folyamatnak a kellős közepén fogalmazódott meg benned fájdalmasan a következő gondolat: “ha mindezt az elején tudtam volna...” Nyilván nem tudhatunk mindig minden tényezőt és körülményt előre bármiben is akarunk előrejutni. Ez olyan elvárás lenne, mintha nem akarnánk beülni az autóba, hogy eljuthassunk A-ból B-be hacsak nem tudjuk a forgalom összes részletét előre. Képtelenség lenne! Viszont sok mindent megtehetünk és felkészülhetünk, hogy problémamentesen érkezzünk el a célunkhoz. Egy hosszabb autózás előtt bizonyára elvisszük szervizbe az autónkat, kitakarítjuk, üzemanyag ellátásról, ételről és italról gondoskodunk, télen hóláncot és fagyálló folyadékot készítünk be. Egy ingatlan megvásárlása esetén hasonlóan felkészülhetünk előre.

man-thinking-of-multiple-options_1.jpg

Átlagosan egy felnőtt személy élete során 2-3 alkalommal ad el vagy vásárol ingatlant. Akinek már volt korábbi tapasztalata ingatlan vásárlás terén, tud a korábbi tapasztalataira támaszkodni. Mindazonáltal egy 10 évvel ezelőtti vétel vagy eladás emlékei és a mai ingatlanpiaci aktualitások között van lényeges különbség, így bizony sok új dologgal kell majd szembesülnünk. Kevesen mondhatják el magukról, hogy ennek a területnek az összes vetületét kellően jól ismerik ahhoz, hogy csak a saját tudásuk alapján hozzanak meg minden döntést. Szándékomban áll azok számára, akik igénylik, kellően alapos és objektív segítség lenni.

Egy ingatlan megvásárlása olyan anyagi ráfordítást igényel, amely az emberek többségének a legnagyobb vagyontárgya marad a későbbiekben, akár évtizedeken keresztül. Nem árt előre a lehető legtöbb piaci és szakmai paraméter figyelembevételével nekiállni ennek a szép feladatnak.

Az ingatlan vásárlási folyamatunk során mindazon személyek, akikkel érintkezünk, beszélünk, akiktől esetleg véleményt vagy tanácsot kérünk(nagyon kis kivételt leszámítva), valamilyen érdektől vezérelve fognak tanácsot adni, javasolni. Ha eladóval beszélünk, ő nyilván el akar majd adni és próbál meggyőzni, hogy miért érdemes az ő lakását megvennünk, esetleg áron felül. Ingatlanközvetítők esetében sem várhatunk teljesen objektív tájékoztatást, hiszen mindenki a saját kínálatát igyekszik majd “ránk sózni”. A szomszédunk vagy rokonunk ha megkérdezzük nem feltétlenül lesz képben a piaccal, de tanácsot annál inkább fogunk tőle kapni. Általában 1-2 információ birtokában szoktak az ismerőseink tanácsokkal ellátni, amelyek távolról sem fogják lefedni a piaci valóságot.

Egy gondolat, amelyet más összefüggésben hallottam és hasznos lehet ide: Egy információ nem információ! Két információ egy információ! Ha viszont többen mondják ugyanazt, arra már érdemes lesz odafigyelnünk!

A vásárlási folyamat elindítása előtt egy sor kérdést érdemes előre tisztázni(pl.): el kell adunk még a vásárlás előtt?; összehangolni az esetleges eladást a vásárlással; információt gyűjteni (a lehetőségekről, a kínálatról, a hitelekről, stb).

Ha még el kell adnunk beszéljünk mindazokkal a közeli családtagokkal, akiket érinteni fog az eladás. Látnunk kell, hogy minden tekintetben megvan-e az egyetértés. Némely esetben kényes kérdéssé válhat egy családi vagyon felosztása, ahogyan az is, ha pl. külön költöznek a család egyes tagjai. A fenti gondolatok a legtöbbünk számára teljesen logikusak, mégis láttam számtalan esetet, amikor hónapok teltek el egy vásárlóval, aki kereső fázisban volt és dolgoztunk az ügyén, majd egy meg nem beszélt, vagy felém korábban nem kommunikált családi helyzet, ok miatt leállt a vásárlási projekt.

A vételben érintettekkel mindig beszéljük meg a célokat, lehetőségeket és próbáljuk meg előzetesen feltérképezni az odavezető utat. Mi mindenre van szükségünk ahhoz, hogy a megálmodott célt elérjük?

 Az alábbiakban nézzük meg, milyen élethelyzetből adódhat, hogy lakást szeretnénk vásárolni:

  • kisebb ingatlanból költözés nagyobb lakásba(pl. bővült a család vagy összeköltözés miatt);
  • nagyobb lakást cserélnénk le egy kisebb ingatlanra, mert pl. a gyerekeink elhagyták a családi fészket;
  • valamilyen kényszerítő körülmény vagy családi ok miatt vagyunk kénytelenek értékesíteni;
  • befektetési, bérbeadási vagy továbbértékesítési szándékkal vásárolunk;
  • bérlés helyett döntünk úgy, hogy inkább saját ingatlant veszünk. Általában önerő plusz hitelfelvétellel tudunk kisebb költséggel egy banki hitelt törleszteni, mintha a bérleti díjat kellene fizetni.

Minden egyes a fentiekben felsorolt esetben másképpen kell nekiállni egy vételi folyamatnak mivel más szempontok szerint keresünk és más eredményt akarunk elérni.

Érdemes átgondolni a lehetőségeket: saját erő illetve hitelképességünk, illetve ehhez megnézni a piaci realitásokat: mit tudunk vásárolni és mennyiért!? Függünk-e külső tényezőktől: más személyek, bármilyen időkorlát, esetleg a költségvetésünk elegendő-e a cél megvalósításához, szükséges lehet-e bármilyen szempontból az újratervezés.

Előbb még eladunk ahhoz, hogy vásárolni tudjunk? Ha igen, akkor az eladással kell kezdenünk a folyamatot miközben vizsgáljuk a kínálati piacot is a háttérből. Ha ebben a helyzetben vagyunk, akkor elhúzódhat 3-4 hónappal is a vásárlásunk, így nem biztos hogy érdemes azonnal elköteleződni egy ingatlan mellett. Erről a szituációról később még ejtünk szót.

Tudjuk előre pontosan, hogy mennyi pénzre számíthatunk reálisan az eladás során és abból mekkora összeg mehet a vásárlásra, képezünk-e magunknak 6 havi vagy több tartalékot ha esetleg hitelt is veszünk fel.

Benedek Róbert.

A bejegyzés trackback címe:

https://ingatlankozvetites.blog.hu/api/trackback/id/tr9015722408

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása