
Az időt két szempontból kell megvizsgálnunk, az idő mennyisége szerint, illetve abból a nézőpontból, hogy az időmennyiséget a megfelelő időben töltjük-e el az adott tevékenységgel. Ide harmadiknak, az időnkkel kapcsolatos nézőpont jön még, az időnknek a minősége, amit az értékesítés során ráfordítunk. Ha ezeket az idő-ráfordításokat összeadjuk, máris kijön a hatékonyságunk vagy az eredményességünk. Mi pedig hatékonyan akarunk tevékenykedni és eredményt szeretnénk látni a befektetett időnk után!
Most pedig lássuk, hogy alkalmazzuk mindezen elveket a gyakorlatban.
Első és talán legfontosabb megbecsülnünk, mennyi időbe fog telni az értékesítési folyamat! Ez szorosan kapcsolódni fog az ingatlan beárazásához. Ha ezt nem tudjuk vagy bizonytalanok vagyunk, kérjük ki szakember véleményét. Fontos tudni, hogy ugyan értékbecslőt kihívhatunk az ingatlanba felbecsülni a lakást, de nem pont egyenértékű azzal, hogy a piacon mennyit fog érni a lakásunk/házunk, hacsak nem foglalkozik az értékbecslő értékesítéssel is.
Másik fontos szempontunk: döntsük el, mennyi időt tudunk, szeretnénk foglalkozni magával az eladással heti szinten! Majd tartsuk magunkat az eldöntött időbeosztáshoz. Tehát mi szervezzük meg a jelentkezőket és nem az érdeklődőink szervezik meg a heti programunkat. Ez azért fontos, mert az a rossz hírem van a tulajdonosok felé, hogy legtöbb esetben ez a folyamat sokkal több időt, energiát és utánajárást fog igényelni, mint azt előre gondoltuk volna. Nem tehetjük meg, hogy minden délután munkaidő után látogatókat fogadunk a lakásunkba, így elmaradhat a pihenés és a család. Konkrét javaslatom, legyen egy hét közbeni délutáni időpontunk a lakás megmutatására és egy másik délelőtti szombatra, ha valaki hét közben nem tudná megnézni az ingatlant. További hatékonyság növelőnk lesz, ha az előre lebeszélt időpontok előtt pár órával felhívjuk az érdeklődőnket. Ugyanis ha csak egy jelöltünk van, aki ráadásul nem jön majd el, és történetesen nekünk át kell utaznunk a várost, mert most nem lakja senki az ingatlant, annak nem fogunk örülni.
Az időmennyiségnek megfelelő időben való eltöltésénél arra gondolok, hogy egy forgalmasabb részen fekvő utcai ingatlan jobb benyomást fog kelteni szombaton, vagy például egy szép napsütötte keleti fekvésű lakást nem délutánonként naplemente után mutatjuk meg az érdeklődőknek, mert így kevesebben akarnak majd második megtekintésre időpontot kérni.
A minőségi idő pedig röviden azt jelenti, hogy teljesen ott vagyunk például a lakásunk mutatásakor a helyszínen nemcsak testben, hanem fejben is felkészülten és azt az időt teljesen arra is szánjuk! Nem hagyjuk, hogy az esetleg felmerülő zavaró tényezők a jelentkezőket vagy magunkat kibillentsenek abból, amiért tulajdonképpen találkoztunk.
Benedek Róbert