Mire figyeljünk, ha ingatlant szeretnénk eladni vagy venni !?

Ingatlan Ügyvivő

Ingatlan Ügyvivő

Tizennegyedik alapelv: - Közelben az eladáshoz, hagyjuk a vevőt dönteni vs. presszió

2019. augusztus 13. - Benedek Róbert

Jelenleg ott tartunk az ingatlanunk eladásának történetében, hogy elkezdtük mutatni az érdeklődőknek és minden szituációra felkészültek vagyunk.

Egy piacképes áron hirdetett ingatlan, ha megfelelően foglalkozunk vele és jól kezeljük a vevőket, elviekben bármikor teremthet olyan helyzetet, hogy valós vételi szándékkal találjuk szembe magunkat. Sokszor ehhez persze kell egy megfontolás a vevői oldalról, amikor megbeszélik a családdal, beszerzik a szükséges információkat a házról, esetleg hitelképességet is megvizsgálnak előre. Előfordul, hogy délután mutatjuk az ingatlant, aztán az események felgyorsulnak. Este nekünk kell már továbbgondolnunk, hogy mikor költözünk ki a lakásból és valaki másnak adjuk át a kulcsokat, részünkről örökre..

Legtöbbször a szituáció mutatja magát, hogy a vevőnk komoly szándékú, esetleg másodszor-harmadszor tér vissza megtekinteni, szakembert hoz a szükséges átalakítások miatt.

Látva a másik oldal szándékát, nekünk is van több alternatívánk, ahogyan az eseményeket tudjuk alakítani, mindazonáltal függünk a másik oldal hajlandóságától, személyiségétől és motivációjától, hogy mennyire kell neki a mi ingatlanunk.

gettyimages-1160176661.jpg

Talán alapszabályként mondható, hogy itt konkrét lépésekkel szükséges előrehaladnunk és a kölcsönös hajlandóság /vagy annak a hiánya/ dönti el, hogy mennyire akarnak a felek megegyezni és az üzletet megkötni.

A kommunikáció mindent meghatároz, ám fontos, hogy az tényekkel és konkrét lépésekkel legyen kikövezve, amelyeket a felek közösen határoznak meg a korábbi értékesítési tapasztalataik és az ilyenkor elvárható magatartás alapján.

Természetesen a vevő egy vétel esetén maga dönt, nekünk mégis van ráhatásunk arra, miként tud viszonyulni hozzánk, mi vagyunk a másik oldalon.

A mi szándékaink és céljaink tudatában /az eladási ár és a kiköltözés szokott lenni a két legfontosabb alkupozíció/ igyekszünk feltérképezni, hogy a másik oldal hogyan gondolkodik a vásárlásról. Ezt általában ő maga elmondja feketén-fehéren, amiben jó tudni, hogy sok esetben van némi csúsztatás is. Például: egyetemista gyermekének vásárol, aki ősszel kezdi a tanulmányait és pontosan „x” összeggel rendelkezik erre a célra. Általában van ott még 2-3 millió a tarsolyban, de természetesen ez a kommunikáció már az alku része a vevő részéről ugyanúgy, mint az ingatlan „fikázása” is a módszer része. A csúsztatás, ha van benne, mindig öncélú és a vevő érdekeit igyekszik szolgálni, vagy valamit elrejteni. Egy lelkes vevőnek nagy eséllyel kevesebb pénz marad a pénztárcájában, ez bizony ilyen egyszerű. Volt eset, amikor egy ingatlan megvásárlása miatt a vevő maga előtt kiküldte pár barátját, akik jól lehúzták az ingatlant, tudtára adva a tulajdonosnak, hogy bizony a lakása nem ér annyit. Majd kiment a valós vevő és máris könnyebb alkupozícióban volt, jóval olcsóbban megvette az ingatlant.

Nekünk most eladói oldalról a saját elgondolt stratégiánk szerint kell haladnunk és úgy kommunikálni. A mi élethelyzetünk és a vevői jelzések fogják meghatározni, hogy nyomást gyakoroljunk a vevőnkre vagy hagyjuk őt „főni a levében”. Ha egy alkupozíció előtt sok lap van a kezünkben, nyilván jobban tudunk sáfárkodni a vevőkkel, illetve az adott szituációval is. Nem kell minden lapot előre megmutatni a vevőnek, hanem csak szépen fokozatosan a megfelelő időben. Például: alkupozíció lehet egy kiköltözési időpontban való rugalmasság, egy berendezési tárgy, amit otthagyunk, részünkről rugalmas fizetési ütemezés, vagy maga az ár kérdése.

Pressziót akkor érdemes alkalmaznunk, ha tudjuk biztosan, hogy a vevőnknek kell az ingatlan és nem szeretnénk elengedni a lehetőséget / vagyis nekünk is fontos hogy Ő most megvegye, mert nem tudjuk holnap lesz-e másik!?/.

Ilyenkor lehet hivatkozni más vevőkre, akiknek szintén tetszik az ingatlan; lehet hivatkozni a kínálatra, amennyiben tudjuk, hogy a mi ingatlanunk kiemelkedően jó; lehet hivatkozni a kölcsönös szimpátiára, hogy jó kezekben lesz az ingatlan; volt már rá példa, hogy a vevőm szabott határidőt a hezitáló eladónak: „ezen az áron éjfélig él az ajánlatom, ha nem holnap már nem érdekel a lakása!” Mondanom sem kell, hogy bevált!

A következő részben a konkrét alkuról lesz szó, amely a legizgalmasabb része egy ingatlan adás-vételnek!

Benedek Róbert

A bejegyzés trackback címe:

https://ingatlankozvetites.blog.hu/api/trackback/id/tr8715007790
Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása