Véget ért az előző sorozat, amelyben az ingatlan értékesítést eladói oldalról vizsgáltuk. Most a vevői érdekeltség oldaláról közelítjük meg az ingatlan adásvétel témakört, a vásárló nézőpontja lesz a középpontban.
Egy ingatlan értékesítéssel foglalkozó szakember két irányba értékesít. Az eladói oldalon a tulajdonosnak, aki a megbízást adja, neki el kell tudni adni az ingatlanát. Ahhoz viszont, hogy ez sikerrel záruljon, kell ismerni a keresletet, azt a vevői kört akik éppen aktuálisan a piacon ingatlant terveznek vásárolni.
A kétirányú értékesítés jóval bonyolultabbá és rögösebbé teszi az adásvételek menetét, mintha csak egyirányú értékesítésről lenne szó. Emberekkel dolgozunk és mindkét félnek magasan vannak az elvárásai (ami egy nagy értékű vagyonátruházás esetén természetes is), ám óhatatlanul a két fél érdekeltsége mellett az érdekellentétek vezethetnek súrlódásokhoz, amelyeket egy jó szakembernek feladata tompítani, “megoldás üzemmódban” kezelni.
Az értékesítés tehát megközelíthető pusztán a vevői oldal igényeinek figyelembevételével. Szeretném a sorozatban megvilágítani, hogy mennyire más szempontok alapján érdekelt egy vevő, mint egy olyan tulajdonos, aki szubjektív szemüvegen keresztül árazza be a saját ingatlanát. Számos esetben fordul elő, hogy több hónapon keresztül hirdetett, nem megfelelően kezelt ingatlant kellett volna a tulajdonosnak már eladnia. Az eredményesség elodázása általában rosszabb anyagi helyzetet teremt, hiszen a későbbi eladás általában pénz veszteséggel jár (hacsak nem egy emelkedő piacról beszélünk).
Vevői szempontból a túl gyors, megalapozatlan döntésnek, vagy a hosszan elhúzódó keresésnek szokott az lenni a következménye, hogy végül nem a legjobb lehetőség mellett kötünk ki.
Amikor vevőnek keresek ingatlant, teljesen vevői fejjel szükséges gondolkodni. Ez mindenképpen kihívás, ugyanis gyakori, hogy az eredeti terv és a végeredmény között nagy lesz az eltérés(más paraméterű ingatlan lesz a választott, vagy teljesen más környék mellett döntünk). Számtalan esetben fordul elő, hogy a keresés elindul egy bizonyos területen, ahol a vásárló szeretne lakni, de a magas árak miatt egy másik kerületben találjuk meg a megfelelő ingatlant számára. Ahhoz, hogy megfelelő segítséget tudjak biztosítani egy vevőnek, állandó oda-vissza információcsere üzemmódban kell lennünk egymás felé. A folyamat közben a válaszok vagy visszacsatolások egyrészt a vevőtől, másrészt a piacról érkeznek és folyamatos újratervezéssel haladunk a célingatlan felé. A pontos, célirányos megvalósításhoz szükség van az állandó kérdésfeltevésre, értékelésre, újratervezésre amíg ez szükséges és értelmes folyamat.
A megvalósítási időtartam széles skálán mozoghat, lehet olyan keresési paraméterű ingatlan a célunk, amelyet pár hét alatt eredményre lehet váltani, de viszont létezik olyan célingatlan amelyet fél év után sem találunk meg (pl. speciális ingatlan vagy a túlzottan leszűkített paraméterek miatt éppen nincs kint eladóként a piacon).
Számtalan vevőnek találtam már meg a megfelelő ingatlant, nézzük hát meg, hogy melyek azok a lépések amelyeken érdemes végigmenni kedves olvasó ahhoz, hogy a legoptimálisabb helyzetet teremtsd magad számára és a lehető legmegfelelőbb ingatlan elégedett tulajdonosa lehess. Tarts velem!
Benedek Róbert